Skip to main content

Párterápia

Blog

Szakmai szemmel

Vannak újra és újra felmerülő témák, amelyekről ritkán beszélünk nyíltan, egyfajta tabuk: sokan küzdünk velük, sokszor egyedül. Igen, én sem vagyok kivétel, a pszichológus is ember, az önismereti utamról, találkozásaimról ezekkel a témákkal személyes naplómban írok. Ott a saját tapasztalataimat osztom meg, itt viszont magukról a témákról szeretnék írni, szakmai szemmel, hogy elindulhasson egy beszélgetés, egy közös gondolkodás, hogy a tabuk ne legyenek többé tabuk, és azok, akik egyedül küzdenek ezekkel a problémákkal, ráébredhessenek, hogy közel nincsenek egyedül, és a megoldhatatlannak látszó problémákra is lehet megoldás.


| Szakmai szemmel

Hogyan vélekedik a mai kor társadalma az elhízott emberekkel kapcsolatban?

Én és a testem - Az elhízás stigmatizálása
Téma: Én és a testem

Vajon hogyan érzi magát az az ember, a mi esetünkben az a Nő, aki súlyfelesleggel küzd? A wilberi mátrix jobb alsó és bal felső negyedébe tartozó szempontok szerint közelítem meg ezt a kényes témát. Vagyis azzal a sajnálatos ténnyel foglalkozom, hogy számos nyugati kultúrában, így hazánkban is gyakori negatív attitűd és stigmatizáció kapcsolódik az elhízáshoz. Gondoltad volna, hogy a faji előítélet mellett az elhízás iránti előítéletek a leggyakoribbak? Mit lehet tenni az egyéni és közösségi szinten?

Amikor választ keresünk arra, hogyan élem meg a nőiségemet, akkor érdemes a wilberi mátrix szempontjai mentén vizsgálódnunk. A súlyfelesleggel küzdő nőnek gyakran minden gondolata a teste körül forog és sajnos ez alapján éli meg a nőiségét is. Ilyenkor a wilberi mátrix jobb felső kvadránsban van. Ez nem más, mint az AZ a Nő területe! Milyen a teste(m)? Mi látható rajta(m)? Milyen a mozgása(som)? Ilyen és hasonló kérdések merülnek fel benne és a külvilágban is. Sajnos az érintettek gyakran adnak lesújtó és igen gyakran stigmatizáló, bántó megjegyzést ezekre a kérdésekre.

Az a nő, aki tényleg jól érzi magát a bőrében belső szépséget sugároz, attól függetlenül, hogy megfelel e a szépség kulturális normáinak, és hogy van e túlsúlya vagy sincs. Természetesen nagyon sok múlik egy nő pszichés állapotán, de sajnos a környezeti hatások gyakran mérgezik és rombolják a már gyakran töredezett önértékelést. Ezzel a maris beléptünk a matrix bal alsó kvadránsába, az AZOK a NŐK területére.

Hogyan vélekedik a mai kor társadalma az elhízott emberekkel kapcsolatban?

Egyik legelterjedtebb vélekedés az, hogy a testi jellemzők formálhatók, ezért az egyén teljes mértékben felelős a külsejéért.

Szintén gyakori, hogy az öregedés és a túlsúly jeleit gyakran morális gyengeségként értelmezik, és aki nem tesz ellene, az jogosan elítélhető.

Sajnos a túlsúlyos személyek hátrányos megkülönböztetésben részesülnek a munkavállalás során, az egészségügyben és az oktatásban, de a médiában és a közeli interperszonális kapcsolatokban is. Valamint az elhízott nőket és férfiakat más területeken is, pl. örökbefogadás esetén, lakásbérlésnél is diszkrimináció éri, aminek gyakran az a háttere, hogy a túlsúlyhoz negatív asszociáció társul, amelyeket a média, a szülők és a kortársak közvetítenek. Ezt hívjuk obezogén vagy mérgező környezetnek.

Azt is kimutatták, hogy a munkaadó szerint az elhízott alkalmazottak lusták, kevés az önfegyelmük és kevésbé kompetensek vékonyabb kollégáikhoz képest. Előfordult már az is ennek lehetséges következményeként, hogy az elhízott munkatársak kevesebb fizetést kaptak, alacsonyabb beosztásban dolgoztak és ritkábban kaptak előléptetést.

Ami a legelkeserítőbb az az, hogy sajnos az orvosok, nővérek szintén negatívan ítélik meg az elhízott a személyeket, akik emiatt vonakodva mennek orvosi vizsgálatra a megalázó megjegyzésektől tartva.

A stigmatizálció hatása az iskolában is kimutatható: a túlsúlyos gyerekeket a tanárok ugyan kevésbé kedvelik, úgy vélik, hogy kevésbé okosak, ügyesek is valószínűnek tartják, hogy személyes vagy családi problémái is vannak. Az elhízott emberek gyakran kapnak negatív megjegyzéseket ismerőseiktől, barátaiktól, sőt családtagjaiktól is. Számos testsúlyzavarral küzdő fiatal számolt be arról, hogy családtagjaik gyakori forrásai a bántásuknak.

A legszomorúbb ezzel kapcsolatban az, hogy az előítélet miatt a szorongásuk olyannyira erős, hogy egy megdöbbentő kutatási eredmény szerint a nők 24 százaléka, a férfiaknak pedig 13 százaléka három évet, vagy még többet adna életéből, ha olyan súllyal élhetne, amilyennel szeretne. Sokan inkább áldoznának az egészségükből vagy elviselnének negatív életeseményeket, semmint kövérek legyenek.

Társadalom erőteljes vélemény formáló hatása miatt a negatív attitűdök már nagyon korán kialakulnak, emiatt már kisgyermekek és kirekesztők túlsúlyos kortársaikkal. Sajnos a diszkrimináció tovább növeli az elhízás veszélyét, mert az elhízott személyek gyakran maguk is beépítik a karcsúság ideáját és az elhízottakra vonatkozó negatív attitűdöket.

Ti mit tapasztaltok? Osszátok meg velünk az Integrál Nőiség Közösség zárt Facebook csoportjában, ahol szabadon beszélgetünk erről is - mi nők, egymás között. Ha még nem vagy a csoport tagja, csatlakozz hozzánk!

Pin It

Segíthetek?

A terápiás lehetőségekkel kapcsolatos további információkért vagy bejelentkezéshez hívjon vagy írjon

Segíthetek?

A terápiás lehetőségekkel kapcsolatos további információkért vagy bejelentkezéshez hívjon vagy írjon