Blog
Szakmai szemmel
Vannak újra és újra felmerülő témák, amelyekről ritkán beszélünk nyíltan, egyfajta tabuk: sokan küzdünk velük, sokszor egyedül. Igen, én sem vagyok kivétel, a pszichológus is ember, az önismereti utamról, találkozásaimról ezekkel a témákkal személyes naplómban írok. Ott a saját tapasztalataimat osztom meg, itt viszont magukról a témákról szeretnék írni, szakmai szemmel, hogy elindulhasson egy beszélgetés, egy közös gondolkodás, hogy a tabuk ne legyenek többé tabuk, és azok, akik egyedül küzdenek ezekkel a problémákkal, ráébredhessenek, hogy közel nincsenek egyedül, és a megoldhatatlannak látszó problémákra is lehet megoldás.
Ellazulni és egy jót aludni…

Téma: Én és az alvásom
A legtöbb ember egy nehéz nap után szeretne ellazulni és egy jót aludni, de erre nem mindenki képes. Olyan korban élünk, amelyben a túlzott gyorsaság, a túlzsúfoltság, a túlhajszoltság jellemzi a mindennapjainkat. A fogyasztói társadalom kiszipolyozza a nőt és a férfit egyaránt. Megfigyeltem magamon, hogy korábban (néha még most is) minél stresszesebb voltam, vagy valami nagyon fontos dologra készültem (akár vizsgadrukk vagy egy fontos előadás stb.), annál nehezebben tudtam előző este az elmémet és a testemet felkészíteni a nyugodt alvásra.
Nem feltétlenül kell, hogy így maradjon!
Amióta megpróbáltam úgymond uralmam alá vonni az alvásom minőségét, elkezdtem kidolgozni, először saját célra, aztán pácienseimnek, néhány alvás előtti mindfullness gyakorlatot. Ezek a pszichológiai technikák nem az én elmém szüleményei, hanem tartalmazzák a kognitív viselkedésterápia, a Dr. Daubner Bélától tanult mindfullness technikáinak alapelveit, melyeket végül ötvöztem.
Ahhoz, hogy a sok stressz ne viselje meg a szervezetünket, rendkívül nagy szükségünk van a pihentető alvásra. A szem alatti ráncok, karikák elkerülésnek egyik titka a megfelelő mennyiségű pihenés. Függetlenül a nemünktől, a szervezetnek muszáj aludnia, amikor szüksége van rá. Bár mégsem aludhatjuk át a fél életünket, de ha utánaszámolsz, kiderül, hogy tekintélyes részében mégiscsak szunyókálunk. Azt is tudjuk, hogy nem sokáig létezhetünk alvás nélkül. Gyorsan és egyértelműen jelzi a szervezetünk, hogyha hiánya van. Azt is tudjuk, hogy az alvás (nekem biztosan) az élet örömeihez tartozik, bár többé kevésbé öntudatlanok vagyunk közben. Egy biztos: ösztönösen érezzük, hogy testünknek és pszichénknek nagyon is jót tesz egy pihentető alvás.
Mikor kell orvoshoz fordulni?
Az alvászavarok legtöbb esetben otthon is kezelhető problémát jelentenek. Azonban ha a rossz minőségű alvás hosszabb ideig fennáll, vagy ha az alvászavar hangos horkolással jár és savas reflux jelentkezik, netán nyugtalanláb-szindrómát észlelsz, vagy bármilyen más tünetet - kérlek, fordulj háziorvosodhoz. Az alvászavar ugyanis más egészségügyi problémákat is jelezhet.
A következő részekben az mélyalvással és az álommal is fogunk foglalkozni.
Friss blogbejegyzések