Skip to main content

Párterápia

Blog

Szakmai szemmel

Vannak újra és újra felmerülő témák, amelyekről ritkán beszélünk nyíltan, egyfajta tabuk: sokan küzdünk velük, sokszor egyedül. Igen, én sem vagyok kivétel, a pszichológus is ember, az önismereti utamról, találkozásaimról ezekkel a témákkal személyes naplómban írok. Ott a saját tapasztalataimat osztom meg, itt viszont magukról a témákról szeretnék írni, szakmai szemmel, hogy elindulhasson egy beszélgetés, egy közös gondolkodás, hogy a tabuk ne legyenek többé tabuk, és azok, akik egyedül küzdenek ezekkel a problémákkal, ráébredhessenek, hogy közel nincsenek egyedül, és a megoldhatatlannak látszó problémákra is lehet megoldás.


| Szakmai szemmel

Az elhízás kialakulásának okairól…

Téma: Én és a testem

Az elhízásról/túlsúlyról nem lehet beszélni anélkül, hogy ne vizsgálnánk meg kialakulásának lehetséges okait. A táplálkozás, az evési magatartás szabályozása szempontjából különösen bonyolult folyamat.

Azt szoktuk mondani, hogy az elhízás és a túlsúly egy komplex pszichoszomatikus állapot, amelyben a genetikai, biológiai, pszichológiai, magatartásbeli, szociológiai és kulturális tényezők együttesen vannak jelen. Ide tartozik: az örökletesség, hormonális változás (serdülőkor, terhesség, szülés, menopauza, öregedés), a civilizáció hatására alapvetően megváltozott toxikus (mérgező) környezet. Valamint ide tartoznak még a pozitív ösztönzők, mint a gyors éttermek és büfék, a csalogató ételhirdetések, a könnyen elérhető és elkészíthető ételek, meggyőző reklámok valamint az energiagazdag táplálkozás.

Nem szabad megfeledkeznünk még a városiasodás és a tömegközlekedés hatásairól sem, mely napjainkban a mozgásszegény életmód kialakulásához vezetett (Perczel-Forintos Dóra, 2019). Az urbanizáció, a felgyorsult életmód kitermelte a fogyasztói társadalmat, mely hatalmas kulturális változásokat eredményezett. Pedig milyen jó lenne egy olyan környezetben élni, amely támogatja és könnyebbé teszi valamennyiünk számára az egészségesebb életvitel elérését.

„Amikor már nem akart megfelelni a hagyományos női ideálnak, végre elkezdte élvezni a nőiségét.”  (B. Friedman) Nagyon szemléletes gondolat ez. Hiszen, ahogy a társadalom és az a „fontos másik” lát minket, befolyásolja azt, hogy mi miként látjuk önmagunkat.

Évről évre magunkba szívjuk, hogy mit szabad és mit nem szabad csinálnunk, éreznünk, akarnunk. Többek között azt is, hogy „mikor, mit és mennyit szabad enni” és ezt a különböző kultúrák le is szabályozzák. Sőt azt is előírják, hogy mikor kell tartózkodni a táplálkozástól. A nagyobb ünnepek alkalmával kifejezetten illetlenség az étel visszautasítása még akkor is, ha az egyén már jó lakott. Sajnos ezek a szokásaink gyakorta felülírják a valódi fiziológiai szükségleteinket. Így akkor is eszünk, amikor már nem is vagyunk éhesek. A családban az étkezések ideje általában rögzítve van, és ha ezt megszegi valamelyik tag, az komoly feszültségkeltő állapotot eredményezhet.

A múlt alkalommal említettem a karcsúságra irányuló társadalmi nyomást, illetve a kövérséggel szembeni negatív attitűd, illetve sztereotípiák traumatizáló hatásait. Sajnos ezek a fizikai testünkről és egész személyiségünkről alkotott képet eltorzítják. Folyamatosan kapjuk az üzeneteket arról, hogy mit kellene viselnünk, mit kellene ennünk és hány kilónak kellene lennünk. Ámbár gyakran próbáljuk ezeket a manipulatív és negatív üzeneteket figyelmen kívül hagyni, nehéz elérni, hogy ne legyenek ránk hatással. Ez máris elvezet a következő oki tényezőhöz,a pszichés stresszhez, amiről beszélnünk kell.

A pszichés tényezők közül a szakirodalom kiemeli az érzelmi evés jelentőségét, amely a negatív érzelmi állapot csökkentésére alkalmazott megküzdési stratégiaként értelmezhető az egyéni szempontjából (K. Papp I., Perczel-Forintos D. 2020). Sőt, említést kell tennünk a közösségi oldalak negatív hatásairól is, amik nagymértékű stressznek teszik ki leginkább a fiatal nőket, és bátran okolhatók a mentális betegségek egyik háttereként.

Folyamatosan torz tükörbe nézünk, ami rontja és korlátozza énképünket. Azt eredményezi, hogy el kell takarnunk és olyanná kell formálnunk a testünket, ami megfelelhet a kultúra által előírt mesterséges elvárásoknak. Ebből a szempontból különösen fontosnak kell lennie, hogy megfelelő, komplex támogatást kapjanak az evészavarban szenvedők. Mivel ez a toxikus környezet valószínű nem fog könnyen változni, ezért a különböző pszichológiai testsúlycsökkentő programoknak része kell, hogy legyen az egyén étkezési szokása, táplálkozási magatartása, érzelmi állapotainak és kognitív jellemzőinek megfigyelése, majd azok befolyásolása, módosítása.

Amennyiben elkezded egyre tisztábban látni önmagad, azt, aki vagy és azt, aki nem, sokkal letisztultabb lesz a viszonyod önmagaddal és a külvilággal is. Majd lassan rájössz arra is, hogy nem attól függ, hogy kik vagyunk, hogy mit gondolnak rólunk mások, vagy mit csinálunk. Attól sem, hogy milyen a testünk, és mit mutat a torz tükör, vagy milyen tárgyak vannak tulajdonunkban. Hanem valami egészen mástól...

Innen folytatjuk


  Kép forrása: https://hu.pinterest.com/pin/556968678921237433/

Pin It

Segíthetek?

A terápiás lehetőségekkel kapcsolatos további információkért vagy bejelentkezéshez hívjon vagy írjon

Segíthetek?

A terápiás lehetőségekkel kapcsolatos további információkért vagy bejelentkezéshez hívjon vagy írjon