Skip to main content

Blog

Szakmai szemmel

Vannak újra és újra felmerülő témák, amelyekről ritkán beszélünk nyíltan, egyfajta tabuk: sokan küzdünk velük, sokszor egyedül. Igen, én sem vagyok kivétel, a pszichológus is ember, az önismereti utamról, találkozásaimról ezekkel a témákkal személyes naplómban írok. Ott a saját tapasztalataimat osztom meg, itt viszont magukról a témákról szeretnék írni, szakmai szemmel, hogy elindulhasson egy beszélgetés, egy közös gondolkodás, hogy a tabuk ne legyenek többé tabuk, és azok, akik egyedül küzdenek ezekkel a problémákkal, ráébredhessenek, hogy közel nincsenek egyedül, és a megoldhatatlannak látszó problémákra is lehet megoldás.


| Szakmai szemmel

Egyedül gyógyulni csak egy bizonyos szintig lehetséges!

Téma: Én és a testem

Mit tegyünk, ha megjelenik a gyakori éhség állapota még akkor is, amikor már ettél, így mégsem tudsz megnyugodni?

Amennyiben el tudod fogadni, hogy akár a túlsúly, akár másfajta evési problémák látható tünetei csak a felszínt képviselik, akkor talán azt is el tudod fogadni, hogy például az éhezés mögött meghúzódó pszichológiai háttér megértése segíthet rálátni az eddigi kudarcaid okaira. Ne higgy nekem, hanem végezd el az alábbi mindfullness gyakorlatot, hogy megbizonyosodj.

Nagyon erős késztetés élhet bennünk arra vonatkozólag, hogy együnk, teletömjük magunkat és ne legyünk éhesek. Ennek oka lehet pszichológiai - orális fixációnak hívják. Születéskor az újszülött a tiszta egység állapotában van, amelyben egynek éli meg magát édesanyjával és a környezetével is. A csecsemő 4 hónapos kora körül megtanulja megkülönböztetni a fizikai testét a fizikai környezettől, de nem tudja megkülönböztetni az érzelmeit a másiktól, főleg az édesanyjától. Ha itt valamilyen hiányállapot vagy trauma történik, akkor az egyén megreked ezen a fejlődési szinten vagy nem tud tisztán előre lépni a következő szakaszra. Így az új szakasz megreked vagy rögzül (fixálódik) az előzőnél. Ily módon alakulnak ki a különböző függőségek. Ezt a szakaszt a pszichoanalízisben orális fixációnak nevezzük.

Persze, ez így még csak elmélet, de ha szeretnéd érteni a mélyebb összefüggéseket a saját életed kapcsán, akkor olvass tovább.

Nézz rá úgy az éhségedre, mint egy tárgyra. Lásd meg, ahogy az éhség késztetése átveszi fölötted a hatalmat. Uralkodik rajtad, nem pedig te uralkodsz rajta. Ez azt jelenti, hogy rejtett témaként vagy rejtett térképként (Wilber) megmaradt a tudatosságodban, az önazonosságodban. Azaz ezzel van dolgod.

Amikor felmerül a vágyad az evésre, nem egyszerűen ilyen késztetésed lesz, hanem te magad leszel az a késztetés, ezért önmagad részeként fogod tapasztalni. Te magad leszel az éhség, mely kielégülést keres. Wilber szerint az egész világ bekebeleznivalóvá válik, te pedig egy nagy száj leszel. Az ilyen embert az evési vágy mozgatja, az a késztetés, mely az étel, víz, melegség és hajlék megszerzésére vonatkozik. Ennél ősibb nem létezik.

Tehát, ha az önazonosság valamely része fixálódik a korai fejlődési szakaszban, például az evés késztetése, akkor az énérzésed valós, ám rejtett része marad, része annak az érzésnek, hogy önmagad vagy. Része marad az énednek, azaz a szubjektumodnak. Ezért, ha objektumként, tárgyként látod, vagyis éber figyelmet fordítasz rá, tulajdonképpen elkezded elengedni és megfigyelni. Elkezdesz leválni róla ahelyett, hogy rajta keresztül figyelnéd meg és fognád fel a világot. Más szóval: birtokolnod kell, ahelyett, hogy az birtokolna téged.

Most, amikor újra megjelenik az éhség, figyeld meg alaposan, fordíts rá éber figyelmet. Mintha videofelvételt készítenél, semleges kameraként láss mindent bármiféle ítélkezés nélkül. Nem az a célod, hogy bíráld, elítéld vagy azonosulj vele, hanem, hogy egyszerűen semlegesen és áthatóan tudatában légy, és minden szögből megfigyeld. Hol található az éhség? Milyen színű? Milyen alakú? Milyen szagú?

Érezd át alaposan e késztetés primitívségét, sürgetését, belső hajtóerejét. Maradj ezzel a sóvárgó sürgetéssel. Tedd ezt a szubjektív késztetést az éber figyelem, a tudatosság objektumává. Nézd meg jól, hosszan és kitartóan. Érezd közvetlen érző tudatossággal, más szóval éber figyelemmel. Lehet, hogy túlságosan elszakadtál tőle. Cél, hogy haladd meg és foglald magadba az éhség késztetését, a fejlődés magába foglalási fázisát téve hangsúlyossá. Minden fejlődési szakasz meghaladja és magába foglalja az előzőt.

Az is lehet, hogy nem fixálódtál, hanem túlságosan elszakadtál ettől a fejlődési szakasztól (wilberi archaikus szint). Ha megtagadtad, eltaszítottad magadban az éhség ösztönkésztetését, akkor azt teheted, hogy finoman és óvatosan, de közvetlenül felmutatod ezeket az impulzusokat, majd szilárdan rájuk összpontosítod a figyelmedet, egyszerűen a tudatosságod terében tartva őket. Ily módon visszahozod ezeket az impulzusokat a hatókörödbe, és így nem fognak elkülönülni a továbbiakban. Tartsd az éhség impulzusát a tudatosság fényében. Gyakorlod az éhség megfigyelését éber figyelem mindfullness gyakorlattal. Továbbá gyakorolhatod ezt a technikát minden alapvető fiziológiai szükségletedre. Így nem csak az ételre, vízre, hanem a melegségre, szexualitásra, vagy az alvásra.

Amennyiben további segítségre lenne szükséged úgy fordulj hozzám: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. vagy kolléganőmhöz, dr. Radványi Krisztinát a email: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. email címen.

Kép forrása: https://hu.pinterest.com/pin/798474208910945649/

Pin It

Segíthetek?

A terápiás lehetőségekkel kapcsolatos további információkért vagy bejelentkezéshez hívjon vagy írjon

Segíthetek?

A terápiás lehetőségekkel kapcsolatos további információkért vagy bejelentkezéshez hívjon vagy írjon